Hoppa till sidans huvudinnehåll

Del 4

Tröst hos Pinto

Inbunden, Svenska, 2013

AvInger Frimansson

159 kr

Slutsåld


När vi för fjärde gången möter Frossan, Bojan och de andra kompisarna i stallet, är stämningen tryckt. Något hemskt har hänt. Något som handlar om Misja.

Misja är en riktigt jobbig häst som brukade bitas och sparkas. Men det får till slut sin förklaring. Misja har jätteont i ryggen. Veterinären tror inte att hon ska kunna bli bra igen. När ridläraren Susanna får höra om Aino beslutar hon att ge Misja en chans. Aino har lyckats bota flera hästar. Och Misja blir bättre och bättre. Ända tills en tidig morgon. Då händer något förfärligt.

Frossan och kompisarna i stallet sörjer Misja och finner tröst hos den nya hästen, skäcken Pinto. I Pintos box kan man få gosa. För Frossan blir det inte bara omtumlande att hålla reda på känslorna för nya Pinto och hennes älsklingshäst Rabalder, det är något med Hercules också. Varför killar det i magen varje gång han är i närheten?

Inger Frimansson har med sina många böcker för unga läsare fått en särställning som en av våra mest omtyckta och lästa författare. Med slukarserien Kona-klubben, där vi möter vännerna i stallet och i vardagen i skolan, släcker Inger Frimansson lästörsten hos många, många mellanstadieläsare.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2013-04-15
  • Mått141 x 192 x 19 mm
  • Vikt312 g
  • FormatInbunden
  • SpråkSvenska
  • Läsålder9-12 år
  • SerieKona-klubben
  • Antal sidor221
  • FörlagBonnier Carlsen
  • IllustratörEkström, Åsa
  • MedarbetareAdolfsson,Ellen
  • ISBN9789163874451
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Mord och ingen julefrid

Åke Edwardson, Inger Frimansson, Johan Theorin, Amanda Hellberg, Dag Öhrlund, Lisa Förare Winbladh, Arne Dahl, Camilla Läckberg

Kartonnage

229 kr

Del 32

Gäst, främling, utstött

Ida Andersen, Mikael Askander, Olof Eriksson, Inger Edelfeldt, Peter Forsgren, Inger Frimansson, Martin Hellström, Maria Küchen, Erik Löfvendahl, Karin Nykvist, Tina K Persson, Niklas Rådström, Steve Sem-Sandberg, Kaj Schueler, Martin Tunström, Katarina von Bredow, Lena Wibroe

Häftad

209 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Bokrea

17 juni

Alex Schulman

Inbunden

119 kr329 kr

  • Bokrea
Del 1

Klanen

Pascal Engman

Inbunden

99 kr299 kr