Hoppa till sidans huvudinnehåll

Spökskrivaren och kärleken

Inbunden, Svenska, 2026

AvEmmy Abrahamson

329 kr

Kommande


FREDERIKA JANSSON BRUKADE vara en hyllad författare. Men nu har både läsarna och recensenterna glömt henne, och hennes eget förlag är ovilligt att publicera henne längre. Desperat att få fortsätta författa tvingas Frederika spökskriva den excentriska Youtube-stjärnan Alf Chili- Ass Lidströms självbiografi. För att få boken gjord blir de ivägskickade för att tillbringa en vecka tillsammans i Vik, på Österlen. Under den tiden förälskar de sig trots sina olikheter – men kan deras kärlek överleva i den riktiga världen?

Spökskrivaren och kärleken är en varm romcom om när drömmar går i kras och de mest oväntade och oönskade tillfällen leder in på oanade vägar.

EMMY ABRAHAMSON (f. 1976) är författare och manusförfattare bosatt på Österlen. Hon har bland annat skrivit den internationella bästsäljaren Hur man förälskar sig i en man som bor i en buske, samt en rad böcker för barn, ungdomar och vuxna. 2012 blev hon nominerad till Augustpriset. För tv har hon skrivit manus för både SVT och SVT Barn.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2026-10-08
  • FormatInbunden
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor250
  • FörlagPia & Co
  • MedarbetareEmma Björklund
  • ISBN9789190134450
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Vår kamp : feministiska noveller

Emmy Abrahamson, Helena Dahlgren, Anna Jörgensdotter, Jens Klitgaard, Katarina Mazetti, Anna Ringberg, Julia Svanberg, Vio Szabo, Anna Winberg

Häftad

209 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet

Systrarna

Jonas Hassen Khemiri

Pocket

79 kr129 kr

  • Nyhet

Olgas bok

Katarina Wennstam

Inbunden

269 kr299 kr

  • Nyhet
Del 1

Klanen

Pascal Engman

Pocket

79 kr129 kr