bokomslag Rättspraxis i litteraturen : Nytt Juridiskt Arkiv 1930-2022
Vetenskap & teknik

Rättspraxis i litteraturen : Nytt Juridiskt Arkiv 1930-2022

Nils-Olof Berggren Johnny Herre Svante O Johansson Nils Regner Ove Lindh

Inbunden

2709:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Uppskattad leveranstid 2-5 arbetsdagar

Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-

  • 1397 sidor
  • 2024

1969 utkom den första upplagan av Rättspraxis i litteraturen, sammanställd av justitierådet Nils Regner. Boken har senare aktualiserats och getts ut i nya upplagor.

Denna sjätte upplaga av boken innehåller nyskrivna avsnitt för åren 2016-2022. Litteraturhänvisningarna för de tidigare åren har kompletterats med uppgifter om ny litteratur och om nya upplagor av tidigare utgivna verk. Litteratur som har kommit ut från tryckeriet före den 1 januari 2023 har beaktats.

Genom förteckningarna i Rättspraxis i litteraturen får den som känner till ett rättsfall i en viss rättsfråga snabbt hänvisning till andra rättsfall som rör den aktuella frågan samt till den litteratur - inklusive tidskriftsartiklar - där rättsfallet behandlas. Boken är ett oumbärligt hjälpmedel för varje jurist.

Johnny Herre är adj. professor och tidigare justitieråd i Högsta domstolen och Svante O. Johansson är justitieråd i Högsta domstolen.

  • Författare: Nils-Olof Berggren, Johnny Herre, Svante O Johansson, Nils Regner, Ove Lindh
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789139027218
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 1397
  • Utgivningsdatum: 2024-08-21
  • Förlag: Norstedts Juridik