Hoppa till sidans huvudinnehåll

Del 1 i serien Peggy Pirat

Peggy Pirat och Dödens grotta

Inbunden, Svenska, 2019

AvAnna Hansson

219 kr

Skickas . Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.


Det sägs att man ska ha tur för att komma ut levande från Dödens grotta. Att det kryllar av demoner och gastar där inne. Men Peggy och Ville måste åka in i grottan för att rädda Rufus, Peggys hund. Kommer de att klara sig levande därifrån?

Peggy Pirat och Dödens grotta är den första boken i en spännande och lättläst bokserie för barn i åldern 6–9 år. Bokens läsbarhetsindex (lix) är 14.

Anna Hansson är utbildad lärare och skriver böcker som hon själv hade velat läsa som barn. Spännande, fantasifulla och roliga.

Jimmy Wallin är serietecknare och barnboksillustratör. Hans bilder är färgglada, uttrycksfulla och humoristiska.

Provläs boken på www.betapedagog.se.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2019-09-18
  • Mått151 x 216 x 7 mm
  • Vikt180 g
  • FormatInbunden
  • SpråkSvenska
  • Läsålder6-9
  • SeriePeggy Pirat
  • Antal sidor31
  • Upplaga1
  • FörlagBeta Pedagog AB
  • IllustratörJimmy Wallin
  • ISBN9789188009999
  • MiljömärkningSvanen
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Del 19

Svenska Superserier #19

Daniel Schenström, Viktor Matiesen, Sebastian Sandberg, Thomas Fels, Magic Frigren, Jan Hoff, Daniel Lenneér, Simon Petersen

Häftad

139 kr