Kommande
bokomslag Parmenides
Skönlitteratur

Parmenides

César Aira

Danskband/flex

249:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

  • 2025

Parmenides är utspelas i det antika Grekland. Det är en oväntat rolig berättelse om vänskapen mellan den unge poeten Perinola och den mäktige filosofen Parmenides, som anlitat Perinola för att skriva ett bokverk som ska sammanfatta hans livsfilosofi. Perinola kämpar förgäves med att förstå Parmenides vaga idéer, samtidigt som vi får följa hur han själv mognar och finner sin poetiska röst.

CÉSAR AIRA (född 1949 i Coronel Pringles, Argentina) är en unik figur i litteraturvärlden som läses med stor fascination världen över. Han har givit ut över 120 böcker sedan debuten på 70-talet. De senaste åren har han intervjuats i såväl Babel som Vi Läser och fått ett allt större anseende även här i Sverige. I vårt växande Aira-bibliotek samlar vi pärlorna ur hans stora författarskap i screentryckta mjukband i ett lite mindre format, formgivna av Sara R. Acedo.

DJORDJE ZARKOVIC översätter från spanska, danska samt serbiska, kroatiska och bosniska. Han fick priset Årets översättning 2019 för sitt arbete med Dubravka UgresicsRäven.

  • Författare: César Aira
  • Format: Danskband/flex
  • ISBN: 9789189814738
  • Språk: Svenska
  • Utgivningsdatum: 2025-10-15
  • Översättare: Djordje Zarkovic
  • Förlag: Bokförlaget Tranan