bokomslag Mässingsmusik : dikter
Skönlitteratur

Mässingsmusik : dikter

Günter Grass

Inbunden

289:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Tillfälligt slut online – klicka på "Bevaka" för att få ett mejl så fort varan går att köpa igen.

  • 96 sidor
  • 2001

Poesi för första gången på svenska av nobelpristagaren Günter Grass, här som illustrerad bok med tolv illustrationer. Günter Grass fick nobelpriset 1999. Trots fem diktsamlingar är detta första gången han presenteras på svenska som poet.

Versmakarens uppgift är att klarlägga, inte att fördunkla , säger Günter Grass i en programförklaring. Och han tillägger, på sitt karakteristiska sätt, att man måste släcka glödlampan för att kunna se den.

Lasse Söderbergsom nuöversattett urval av hans lyrik, skriver bland annat i sitt initieradeförord: Berättare i storformat är sällan särskilt intresserade av eller särskilt bra på att skriva dikter. På samma sätt är renodlade poeter sällan intresserade av eller särskilt bra på att skriva breda romaner. Undantag finns: Grass är ett.

ILLUSTRATÖR: ERLING ÖHRNELL

  • Författare: Günter Grass
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789188144478
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 96
  • Utgivningsdatum: 2001-05-01
  • Översättare: Lasse Söderberg
  • Förlag: Lindelöws bokförlag