Uppskattad leveranstid 2-5 arbetsdagar
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-
IMasochistenflirtarKatja Peratmed det förra sekelskiftets stora författarskap för att vända på perspektivet för Freuds fallstudier, skriva fram den plågade och övergivna Leopold von Sacher- Masochs dotter Nadas brott mot konventionerna för att få sin frihet, och den kvinnliga masochismen i att ge kropp åt alla männens smärtor och bördor.
Wiens socitetsliv håller Nada i samma kvävande grepp som korsetten hon tvingas bära. Österrike-Ungern står inför en politisk, social och kulturellt turbulent tid, men fin-de-siècle-konstnärerna verkarmest fascineras över Nada som Leopold von Sacher-Masochs dotter.
Hon törstar efter att få vara människa i sin egen rätt. Längtar efter att få utlopp för den åtrå hon kän- ner, men också att få en insyn i den värld som uteslutande tycks vara för män.
Hon väljer att gå sin egen osäkra väg, den enda väg som kan leda till frihet.
Katja Peratär född 1988 i Ljubljana och gjorde en storslagen debut med diktsamlingenDe bästa har fallit. Efter det har hon utkommit med ytterligare en diktsamling, essäsamlingenMake America Graspable Againoch romandebuterar medMasochisten. Perat är doktor i kreativt skrivande vid Washington Univversity i St Louis. Hon är flerfaldigt prisbelönt försitt författarkap både i Slovenien och USA och har förMasochistennominerats till Dublin Literary Award.
- Format: Inbunden
- ISBN: 9789189105379
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 291
- Utgivningsdatum: 2022-04-21
- Översättare: Ann-Sofie Öman
- Förlag: Rámus Förlag