Litteraturen i mediesamhället

Häftad, Svenska, 2019

Av Ann Steiner

439 kr

Skickas måndag 24/11
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

Det har aldrig sålts så mycket böcker i Sverige som nu. Men samtidigt som de flesta litterära texter fortfarande läses i bokform och sprids genom traditionella kanaler förändrar nya medier förutsättningarna för litteraturens förmedling och spridning.
Litteraturen i mediesamhället ger en samlad bild av den svenska bokmarknaden och litteraturens villkor i dag. Författaren visar att litteraturens plats i samhället är starkt knuten till framväxten av olika medier och de materiella villkor som styr hur texter produceras, distribueras och konsumeras.
Boken behandlar alla led i bokkedjan. Bland de områden som tas upp finns författarroller och författarnas villkor, förlag och branschorganisationer, framväxten av dagens bokmarknad, digitaliseringens betydelse för litteraturen, läsning och läsare samt kultur- och litteraturpolitik. Denna fjärde upplaga är uppdaterad, reviderad och utökad.
Litteraturen i mediesamhället vänder sig främst till studenter i kultur- och litteraturvetenskap vid universitet och högskolor, men även till andra som är intresserade av litteraturens villkor i dagens samhälle.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2019-08-02
  • Mått155 x 223 x 17 mm
  • Vikt472 g
  • FormatHäftad
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor328
  • Upplaga4
  • FörlagStudentlitteratur AB
  • SABAd-c, G:oa
  • ISBN9789144127835

Tillhör följande kategorier

Mer från samma författare

Du kanske också är intresserad av