Ärr : berättelser om akuta kejsarsnitt
Cecilia Alstermark, Erica Elfström, Nina Elfström, Gudrun Furumark, Idha Holmlund, Christina Lindestrand Cuenca, Ulrika Nettelblad, Sofie Olovsson, Agneta Ottosson, Marika Rasmusson
299 kr
119 kr
Skickas . Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.
Lilla Scilla känguru är en gripande och poetisk bilderbok om ett barn som får en tuff start på livet. Den lilla flickan Scilla berättar sin egen historia: hur hennes föräldrar längtade efter ett barn, gick igenom IVF och blev gravida. Så föds Scilla alldeles för tidigt. Hon kan inte andas själv, har en blöja i dockstorlek och måste ligga i en stor ostkupa. Genom en slang i näsan får den lilla Scilla mjölk och kaffe, kanske är det därför som Scilla älskar cappuccino när hon blir större?
Boken handlar om författarens egna erfarenheter och ger hopp till barn, föräldrar och andra som kommer i kontakt med för tidigt födda barn. Omkring 7 000 barn i Sverige föds varje år för tidigt. Tre procent av alla barn i Sverige har kommit till med hjälp av IVF.