Lär av mästarna : arrangering för två till fem stämmor

Häftad, Svenska, 1995

Av Sten Ingelf

489 kr

Beställningsvara. Skickas inom 3-6 vardagar
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

Boken har utformats med tanke på:

nybörjaren eller den som kommit en bit på väg och som på egen hand vill lära sig arrangera

lärare i kommunala musikskolan och i grund- och gymnasieskolan som vill lära sig skriva enkla arrangemang för elevensembler

musikstuderande vid studiecirklar, kommunala musikskolor, estetiska programmet vid gymnasieskolan, folkhögskolor och musikhögskolor, där boken kan användas som grundbok i ämnet satslära med arrangering.

Bokens huvudsakliga syfte är att lära ut hur man skriver mindre arrangemang för bruksändamål. Du får lära dig att arrangera visor två?, tre- och fyrstämmigt samt att utforma ackompanjemang. Det linjära skrivandet, d.v.s. en sats där de enskilda stämmornas melodik sätts i centrum, har en framskjuten plats i framställningen. Du får därför även lära dig att skriva självständiga stämmor (enklare kontrapunkt) och att komponera melodier.

I arrangeringsarbetet ingår att kunna skriva för olika instrument, t.ex. att känna till i vilket läge ett instrument klingar bäst eller hur instrumenten kan kombineras för att balansera varandra. För att få övning i detta, ingår i uppgifterna att arrangera för bestämda ensembler. Vidare får du lära dig att arbeta med form och uppbyggnad för att kunna göra varierade och intressanta arrangemang med enkla medel. Notation, i form av att skriva partitur och stämmor, kommer naturligtvis in som en viktig del av arbetet.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum1995-12-27
  • Mått210 x 297 x 17 mm
  • Vikt900 g
  • FormatHäftad
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor160
  • Upplaga3
  • FörlagSting musik
  • SABIjae
  • ISBN9789197113342

Tillhör följande kategorier