Kvinnorna i Oxford : fyra vänner som förändrade filosofin

Häftad, Svenska, 2025

Av Clare Mac Cumhaill, Rachael Wiseman

349 kr

Skickas torsdag 23/10
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

”Mac Cumhaill och Wiseman är helt klart överlägsna stilister. Deras bildrika, berättande prosa slungar läsaren rakt in i händelseförloppet”
Expressen

"Fenomenalt välskrivet bok om fyra vänner som bröt filosofins barriärer"
UNT

Andra världskriget rasar, och på filosofiska institutionen i Oxford har många av de manliga studenterna och lärarna försvunnit. Fram träder då fyra kvinnliga forskare som delar inte bara skor, soffor och älskare utan framför allt idéer. Tillsammans förnyar de det filosofiska tänkandet och tar debatten med berömdheterna. Möt deras äventyrliga liv och deras inspirerande tankar om frihet, verklighet och godhet i denna flerfaldigt prisnominerade kollektivbiografi – naturligtvis skriven av två filosofer och vänner.


”Att läsa den här boken är en påminnelse om att ens inre liv kan vara lika äventyrligt och händelserik som våra vänskapsrelationer”
Guardian
 

”Oemotståndlig och tankeväckande”
London Review of Books
 

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2025-06-05
  • Mått155 x 230 x 26 mm
  • Vikt524 g
  • FormatHäftad
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor389
  • Upplaga1
  • FörlagNatur & Kultur Allmänlitteratur
  • SABDbc-e
  • ISBN9789127165953
  • MiljömärkningFSC
  • OriginaltitelMetaphysical animals
  • ÖversättareStaffansson, Peter