Kulturmöten - En introduktion till interkulturella studier

Häftad, Svenska, 2019

Av Jonas Stier

429 kr

Skickas torsdag 2/10
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

Mänsklighetens historia är i många avseenden en kulturmötenas historia. Inte sällan har kulturmöten orsakat mellanmänskliga miss­förstånd och konflikter – men även fungerat som en outsinlig källa till samhällelig utveckling och relationsskapande. Kulturmöten – En introduktion till interkulturella studier är en introducerande text till fältet ­interkulturella studier. Utifrån en bred samhällsvetenskaplig teoribas, och med belysande exempel, tar boken fasta på fenomenet kultur. ­Teman som avhandlas är språk, icke-verbal kommunikation, stereotyper, för­domar, etnocentrism, främlingsfientlighet, rasism och rasbiologi.
I denna tredje upplaga presenteras bland annat den senaste forskningen på området. Den innehåller nya exempel och belyser också det globala och mångkulturella samhällets utmaningar och möjligheter.
Boken vänder sig i första hand till studenter inom samhällsvetenskapliga och vårdvetenskapliga ämnen samt på lärar- och socionomutbildningarna, men kan läsas av alla med ett intresse för kulturmöten.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2019-02-01
  • Mått155 x 223 x 11 mm
  • Vikt410 g
  • FormatHäftad
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor232
  • Upplaga3
  • FörlagStudentlitteratur AB
  • SABM
  • ISBN9789144132778

Tillhör följande kategorier

Mer från samma författare