bokomslag Kid Life
779:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Uppskattad leveranstid 2-5 arbetsdagar

Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-

  • 76 sidor
  • 2024

Tiden som ung vuxen är för de flesta en dramatisk och händelserik period som man bär med sig hela livet. Det är dessutom en tid som plötsligt tar slut innan man riktigt hinner märka vad som hände. I en samling sköra och intima men lite stökiga fotografier skildrar Kuba Rose en tid som inte längre finns. Med utgångspunkt i bilderna har författaren Sara Gordan skrivit en essä om sina egna erfarenheter från samma tid.

Fotografier är ett sätt att både minnas händelser och att skapa minnen och jag fascineras av att titta tillbaka på tidigare perioder i livet eftersom känslor man hade då blir ganska lätta att återuppväcka. Jag tycker också att Sara Gordan sa en fin sak när vi pratade om bilderna, att det är först i efterhand som man inser att man lever flera olika liv under en livstid. Övergångarna är ganska diffusa när de kommer men efter en tid blir det väldigt tydligt att någonting har förändrats. För mig skapade mitt första barn en tydlig sådan övergång, och det är en känsla som jag tror att många känner igen. Sara Gordanär författare vars senaste bokNattenutkom 2022 och belönades med Svenska Dagbladets litteraturpris och Tidningen Vi:s litteraturpris. Kuba Roseär fotograf och läkare.Kid Lifeär hans tredje fotobok. Under våren 2024 medverkar han även i essäsamlingenVärdet av integritet - sex essäer om att riskera någottillsammans med bl a kritikern Torbjörn Elensky, filmregissören Pella Kågerman och dokumentärfilmaren Bosse Lindquist.

  • Författare: Pella Kågerman, Daniel Pedersen, Torbjörn Elensky, Marcia Sá Cavalcante Schuback, Kuba Rose, Bosse Lindquist
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789152785027
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 76
  • Utgivningsdatum: 2024-05-06
  • Förlag: 2066 Publishing