Hoppa till sidans huvudinnehåll

Kapitalet : Första boken. Supplement

Inbunden, Svenska, 1985

AvKarl Marx

209 kr

Skickas . Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.


Med detta supplement kan utgivningen på svenska av "Kapitalet" sägas vara fullständig. I denna volym återfinns kapitlet om varan från första bokens första upplaga 1867. På viktiga punkter skiljer det sig från varukapitlet i senare upplagor av första boken. Dessutom återges det separata "tillägg om värdeformen" som senare inarbetades i första boken.
I en exemplarisk inledning redogör Mats Dahlkvist (numera Lindberg) för förhållandet mellan de olika versionerna och problemen att översätta de centrala begreppen i "Kapitalet". Supplementet innehåller därtill en avdelning med kommentarer till och rättelser av den svenska översättningen av första boken.

"En gång var 'Kapitalet' sin tids främsta sammanfattande berättelse om moderniteten, kapitalismen och lönarbetet. Jag skulle vilja ställa frågan om 'Kapitalet' i dag, trots all vår samhällsvetenskapliga teoriutveckling och alla våra framsteg i olika samhällsvetenskapliga discipliner, fortfarande kanske är den mest heltäckande teorin om den moderna människans motsägelsefulla och institutionellt inbäddade livsvillkor."
Ur Mats Lindbergs inledning till sjätte upplagan av "Kapitalets" första bok 2013

Produktinformation

  • Utgivningsdatum1985-01-01
  • Mått135 x 208 x 12 mm
  • Vikt210 g
  • FormatInbunden
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor114
  • FörlagArkiv förlag/A-Z förlag
  • ISBN9789186070038
  • OriginaltitelDas Kapital
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Bokrea

17 juni

Alex Schulman

Inbunden

119 kr329 kr