Akademibokhandeln
Thomas Mann - Frihetens problem, Kartonnage

Kartonnage, Svenska, 2021

Frihetens problem

Av Thomas Mann

169 kr

Skickas tisdag 3/11. Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

Beskrivning

I september 1939, ett ögonblick då de totalitära ­staterna tycktes triumfera, skulle Thomas Mann hålla tal på den internationella PEN-kongressen i Stockholm.

Hans närvaro i Sverige vållade regeringen stor oro. Hur skulle Nazityskland reagera? Utrikes­departementet ville att Mann skulle avstå från att ­hålla ett politiskt laddat tal. Det borde ligga på ett högt och allmänt plan med undvikande av personligheter och annat som kan vålla förtret .

Thomas Mann gjorde tvärtom. I en tid av stort mörker höll han upp ett litet ljus för demo­kratin.

Ett övermått av ondska har nu fått oss att släppa vår skepsis och blygsel inför stora ord som frihet, sanning och rättvisa; vi lyfter dem mot mänsklighetens ­fiender.

Men kongressen avblåstes i sista minuten när kriget bröt ut och Mann tog sig tillbaka till USA, där han befunnit sig i landsflykt sedan nazisternas maktövertagande.

Talet hölls alltså aldrig men gavs ut i bokform kort därpå. Idag är dess innehåll återigen aktuellt.

Thomas Mann tilldelades Nobelpriset i litteratur 1929, bland utgivningen märks särskilt Buddenbrooks, Doktor Faustus, Bergtagen och Döden i Venedig.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-05-14
  • Mått: 117 x 187 x 8 mm
  • Vikt: 130 g
  • Format: Kartonnage
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 46
  • Förlag: Kaunitz-Olsson
  • Medarbetare: Ola Larsmo
  • ISBN: 9789189015180
  • Översättare: Jan Stolpe
Utforska kategorier

Butikslager

Ej i lager i butik.

Betyg & recensioner

0 recensioner

Inga recensioner tillgängliga.