Del 15 - Fatima Wallinder
Dödgrävaren
Inbunden, Svenska, 2025
299 kr
Skickas fredag 6/2. Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.
Kriminalkommissarie Fatima Wallinder kallas till Östra kyrkogården i Göteborg, där församlingen gjort en makaber upptäckt. I en nygrävd grav ligger en ung kvinna våldtagen och mördad.
Brottsplatsen river upp minnen av en ouppklarad mordutredning, ett fall som vilar tungt på hennes samvete. Även den gången hittades en ung kvinna död på samma kyrkogård. Då kom mördaren undan.
Nu måste Fatima Wallinder stoppa mördaren till varje pris.
Om författaren:
Mats Ahlstedt har ägnat större delen av sin yrkeskarriär åt journalistiken, men är sedan flera år tillbaka författare på heltid. Han debuterade med Dödsängeln, första delen i den populära serien om Fatima Wallinder och hennes kollegor på enheten för grova brott vid polisen i Region väst. Dödgrävaren är femtonde delen i serien.
Sagt om Dödgrävaren
"Språket är välfungerande och drivet i intrigen bidrar till den bladvändareffekt som en mycket bra deckare bör ha. Helhetsbetyg: 4 av 5."
– Caroline Woxmark, BTJ.
"Den genomgående höga spänningsnivån trissas upp ytterligare mot den explosiva upplösningen. Dödgrävaren är en underhållande och lättläst deckare som gärna avnjuts från pärm till pärm utan längre paus."
– Lars-Erik Holm, DAST Magazine.
Produktinformation
- Utgivningsdatum2025-07-28
- Mått210 x 20 x 140 mm
- Vikt575 g
- FormatInbunden
- SpråkSvenska
- SerieDel 15 i Fatima Wallinder
- Antal sidor327
- FörlagBokfabriken
- ISBN9789180323130