Hoppa till sidans huvudinnehåll

Den bästa demokrati som kan köpas för pengar : sanningen om finanshajarna, globaliseringen och busarna i storföretagen

Inbunden, Svenska, 2004

AvGreg Palast

379 kr

Skickas . Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.


1998 blev det känt att flera personer i Tony Blairs regeringskrets systematiskt läckte information som såldes vidare till höjdare i finans- och affärsvärlden. Avslöjaren hette Greg Palast. Men Blair slog tillbaka så hårt att medierna och oppositionen backade.
Nästa (blivande) statschef som Palast hade kunnat välta över ända var George W. Bush. Staten Floridas vägran att låta tidigare straffade rösta hade inget stöd i konstitutionen men inte ens domstolsutslag avskräckte guvernören från att agera som det behagade henne. Ingen stor amerikansk tidning vågade publicera Palasts story medan det ännu fanns chans att påverka valutgången. Och så gick det som det gick.
Flera andra reportage om Monsanto och Exxon Valdez, om kuppen mot Hugo Chávez i Venezuela, avregleringen av elmarknaden och familjen Bushs förbindelser med storföretagen och finansfamiljerna vittnar om Palasts talang som grävande journalist.
Greg Palast skriver rappt och roligt och är lika slängd i käften som Michael Moore, lika besatt av fakta och detaljer.
Obligatorisk läsning för alla som anser att demokratin inte är till salu.
FÖRFATTAREN: Greg Palast arbetade i tjugo år som konsult åt fackföreningar och andra ideella organisationer med att hjälpa sina klienter i kontroverser med framför allt amerikanska storföretag.
Han är uppvuxen i södra Kalifornien, men har oerhört svårt att nå ut med sina avslöjanden i amerikanska medier. Han medverkar regelbundet i Observer, Guardian och BBC:s Newsnight.
www.gregpalast.com

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2004-08-30
  • Mått143 x 220 x 27 mm
  • Vikt480 g
  • FormatInbunden
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor310
  • FörlagOrdfront Förlag
  • MedarbetareChrister Hellmark
  • ISBN9789170370724
  • OriginaltitelThe best democracy money can buy
  • ÖversättareLillemor Ganuza Jonsson, Stefan Lindgren

Tillhör följande kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Sara Strömberg - Sot, Pocket
  • Nyhet
Del 4

Sot

Sara Strömberg

Pocket, 2026

79 kr129 kr

Sara Strömberg - Sly, Pocket
Del 1

Sly

Sara Strömberg

Pocket, 2022

79 kr129 kr

Sara Strömberg - Skred, Pocket
Del 2

Skred

Sara Strömberg

Pocket, 2023

79 kr115 kr