Del 3

Björnby-cupen

Kartonnage, Svenska, 20246-9 år

Av Sören Olsson, Leif Eriksson, Martin Svensson

169 kr

Skickas på måndag
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

Dunderproblem och vinnarskallar

I den efterlängtade nya delen i serien Dunder och fotbollen: Björnby-cupen har Madde Dunder problem. Hon har äntligen ett lag att spela med men allt hon gör på planen går fel. När det nu är dags för den stora Björnby-cupen måste laget se över sin taktik. Om de låtsas spela dåligt kanske de  kan lura motståndarna? 

Dunder oroar sig samtidigt för att lagkompisarna ska få veta att tränaren Soraya är hennes mamma. Men hon ­oroar sig nog ännu mer för att hennes mamma inte ska bry sig om henne. Om Dunder ­spelar bättre så kanske Soraya kommer tycka om henne, och ­kanske kan de till och med vinna?

Sören Olsson är författaren bakom succéerna Sune och Bert tillsammans med Anders Jacobsson. Leif Eriksson och Martin Svensson står gemensamt bakom flera bäst­säljare, så som Youtubeprofilerna Jocke och Jonna Lundells självbiografier. Tillsammans har de skrivit serien Luna och superkraften.

Dunder och fotbollen är en spin off-serie till Luna och superkraften och handlar om Madde Dunder, Lilla Varguddens stora fotbollstalang. Här möter vi karaktärer som står upp för sig själva, och serien både uppmuntrar till ökad läsning bland barn och visar på glädjen i att sporta!

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2024-11-20
  • Mått157 x 208 x 16 mm
  • Vikt400 g
  • FormatKartonnage
  • SpråkSvenska
  • Läsålder6-9 år
  • SerieDunder och fotbollen
  • Antal sidor115
  • FörlagBookmark Förlag
  • IllustratörFemerstrand, Andrea
  • SABHcf
  • ISBN9789189889330
  • MiljömärkningFSC