Hoppa till sidans huvudinnehåll

Att bedöma och sätta betyg : tio utmaningar i lärarens vardag

Häftad, Svenska, 2014

Av Anna Grettve, Marie Israelsson, Anders Jönsson

449 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

Boken Att bedöma och sätta betyg ger god vägledning i hur man kan arbeta effektivt med formativ bedömning, betygsättning och betygsunderlag. Den ger också handfasta råd i hur man kan utveckla arbetsformer som fungerar i en lärares vardag.

Att bedöma och sätta betyg är en av lärarens viktigaste och svåraste uppgifter och i det arbetet uppstår frågor. Författarna diskuterar dessa utifrån tio konkreta utmaningar i lärarens bedömningsvardag. Exempel på detta är hur man kan samla in ett allsidigt bedömningsunderlag, ge effektiv återkoppling, använda själv- och kamratbedömning och ta ställning i frågor om digitalt dokumentationsstöd.

Boken belyser hur samverkan mellan praktisk erfarenhet, skolans styrdokument och aktuell forskning kan stärka professionen. Ambitionen är också att visa det som inte låter sig fångas i entydiga riktlinjer från myndigheter eller i forskning. Den enskilda läraren har, trots allt, ett stort handlingsutrymme i sin yrkesutövning.

Att bedöma och sätta betyg. Tio utmaningar i lärarens vardag riktar sig både till lärarstuderande och verksamma lärare inom grund- och gymnasieskola. Boken kan användas som diskussions- och reflektionsunderlag och i arbete med bedömning och betygssättning.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2014-05-23
  • Mått155 x 229 x 15 mm
  • Vikt412 g
  • FormatHäftad
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor212
  • Upplaga1
  • FörlagNatur & Kultur Läromedel och Akademi
  • MedarbetareKapadia,Sam
  • SABEab
  • ISBN9789127137066
  • MiljömärkningFSC

Tillhör följande kategorier

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av