Del 37 i serien (omega)
Amerika
289 kr
Skickas . Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.
Det sideriska Amerika. Den rena cirkulationens lyriska karaktär i motsats till den europeiska analysens melankoli. Den omedelbara förbländningen i det vektoriella, det signalerande, det vertikala, det rumsliga. Ställd mot den kulturella blickens febrila distans. Obscenitetens glädje, den blottlagda obsceniteten, den uppenbara makten, simuleringens makt. Blicken! Den horisontella från bilen; den vertikala från flygplanet; den elektroniska från televisionen; den geologiska från öknarna; den »stereolytiska« från megastäderna; den transpolitiska från maktspelet, allt som strömmar från det maktmuseum som Amerika har blivit för världen.
Den franske filosofen Jean Baudrillard (1929-2007) reste till USA och nedtecknade sina intryck, tankar, analyser och observationer i boken Amerika (1986). Det är en filosofisk resedagbok, sociologisk betraktelse, en samling aforismer och kulturspekulativ essä. Idag på många sätt lika aktuell som när den skrevs.
Johan Öberg har översatt till svenska och i ett utblickande efterord av Daniel Pedersen beskrivs Baudrillards analys mot dagens situation.
Produktinformation
- Utgivningsdatum2026-01-30
- Mått210 x 10 x 130 mm
- Vikt365 g
- FormatInbunden
- SpråkSvenska
- Serie(omega)
- Antal sidor178
- FörlagBokförlaget Faethon
- MedarbetarePedersen,Daniel
- ISBN9789189943971
- OriginaltitelAmerique
- ÖversättareÖberg, Johan