Hoppa till sidans huvudinnehåll

Författarträff Frans Wachtmeister

Vi får besök av författaren Frans Wachtmeister som sedan många år är bosatt i Tokyo, där han har studerat konsthistoria och japanska. Nu är han aktuell med sin nya bok Livsrum.

 

I boken möter vi PR-konsulten Erika och hennes sambo som i jakt på trygghet lämnat Malmö för grannkommunen Staffanstorp. Ett inbrott i deras garage får dem att överväga att istället flytta till kommunens nybyggda gated community. Samtidigt är deras relation på upphällningen. På en resa till Sharm el-Sheik ges Erika en chans att börja om. Här trängs ensamma europeiska kvinnor med unga egyptiska män – alla tycks de drömma om ett bättre liv på andra sidan Medelhavet. Livsrum är en roman om exotism, begär och nostalgi och om rätten att få vara den man är.

 

Dagen bjuder på ett spännande författarsamtal, följt av möjlighet till boksignering.

 

Föranmälan sker via länken nedan. Begränsat antal platser, kom i god tid om du vill ha sittplats. Vi ser fram emot att träffa dig!

 

ANMÄL DIG HÄR

Lördag 19 September, kl 12:30 - Lördag 19 September, kl 13:30

Plats

Stockholm Mäster Samuelsgatan
Event författarsamtal

Alla evenemang