Hoppa till sidans huvudinnehåll

Microslavar

Inbunden, Svenska, 2017

Av Douglas Coupland

39 kr

Skickas fredag 16/1
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

Datanörden Daniel Underwood och hans kollegor tillbringar minst sexton timmar om dygnet med att skriva och leta fel i mjukvarukod. De söker igenom företagets mejl för att se vad den store Bill Gates kan tänkas tycka och tänka om dem.
Men gänget vill bli något mer än bara kuggar i Microsofts stora maskineri. De lämnar datorimperiets arbetsbostäder i Redmont, Washington, och flyttar till Silicon Valley för att arbeta med ett Minecraftliknande projekt. Där försöker de desperat skapa fullvärdiga liv och hitta kärleken - mitt i vinandet och surrandet från den förvrängda, datordrivna värld de lever i.
I översättning av Peder Carlsson.

Omslagsbilden föreställer Douglas Couplands åtta meter höga skulptur av en pixlad späckhuggare - Digital Orca (2009) - i Couplands hemstad Vancouver i Kanada.

DOUGLAS COUPLAND [född 1961] är en kanadensisk författare och konstnär. Han debuterade 1991 med den omedelbart kultförklarade Generation X. Senare har han gett ut bland annat Microslavar [Microserfs, 1995], Girlfriend in a Coma [1998] och jPod [2006].

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2017-07-12
  • Mått145 x 216 x 35 mm
  • Vikt680 g
  • FormatInbunden
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor491
  • Upplaga1
  • FörlagModernista
  • MedarbetareSundh,Lars
  • SABHce
  • ISBN9789176454725
  • OriginaltitelMicroserfs
  • ÖversättareCarlsson, Peder

Tillhör följande kategorier