bokomslag Janssons frestelse och ansjovisen
Historia

Janssons frestelse och ansjovisen

Gösta Nordén

Häftad

119:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Uppskattad leveranstid 2-5 arbetsdagar

Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-

  • 46 sidor
  • 2025

Janssons frestelse tillhör de svenska matklassikerna. Få ingredienser, omhuldad i slott och koja, besjungen av både mästaren Tore Wretman och en rad andra kockar. Rättens uppkomst är oklar, dess namn har varierat. Bland annat benämndes den Ansjovislåda. Ingredienserna är få, men just ansjovisen är ett oundgängligt inslag.

Här skriver den legendariske kocken, krögaren och matboksförfattaren Gösta Nordén en del av frestelsens historia. Inte minst passar han också på att ge sin hyllning till ansjovisen.

Om författaren

Gösta Nordénär entreprenör, mångårig restaurangman och författare. På Carlssons har han tidigare utgivitVälkommen till bords Uteätandets historia(2012) ochMatsalshantverket och trancheringskonsten: Fileing, flambering och tillagning vid bordet(2020).


  • Författare: Gösta Nordén
  • Format: Häftad
  • ISBN: 9789189826663
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 46
  • Utgivningsdatum: 2025-04-17
  • Förlag: Carlsson