Hoppa till sidans huvudinnehåll

Del i serien Restaurang Damaskus

En kväll på restaurang Damaskus

Kartonnage, Svenska, 2022

AvCharlotte Lindstedt

339 kr

Skickas . Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.


I dag är en speciell dag på restaurang Damaskus. Kocken Omar ska äta middag med en person han inte träffat på mycket länge, och de ska sitta vid det bästa bordet på restaurangen. Men det finns ett problem. En annan gäst vill också sitta vid det bästa bordet!

”En liten del av Syrien ligger i Örebro.” Så börjar den här boken. Den lilla delen av Syrien är Restaurang Damaskus, och här får vi lära känna personerna kring restaurangen.

Författaren skildrar karaktärerna med mycket värme. Många av dem har kommit till Sverige från andra länder, och boken lämpar sig väl för läsning i sfi-klasser (ca från nivå B) eller för andra som är nya i språket. Den är mycket lättläst men har många bottnar och kan användas som underlag för olika typer av samtal i klassrummet.

Charlotte Lindstedt är lärare och arbetar på sfi. Detta är hennes första bok på Vilja förlag.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2022-08-22
  • Mått131 x 182 x 8 mm
  • Vikt128 g
  • FormatKartonnage
  • SpråkSvenska
  • Läsålder15+ år
  • SerieRestaurang Damaskus
  • Antal sidor40
  • Upplaga1
  • FörlagVilja förlag
  • IllustratörRooslien, Anne
  • ISBN9789179494438

Tillhör följande kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet

Fars rygg

Niels Fredrik Dahl

Pocket

79 kr115 kr

  • Nyhet
Del 4

Sot

Sara Strömberg

Storpocket

139 kr179 kr