Döden, döden, döden : en roman om livet och döden

Inbunden, Svenska, 2022

Av Lars Edqvist

359 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.

DÖDEN DÖDEN DÖDEN är en roman med just döden som tema. Berättaren Nils arbetar som läkare och möter döden ofta både på jobbet och i privatlivet. Han är gift med läkaren Märta, som också ofta har en kontakt med döden.
Boken handlar mycket om att stå ut med att närma sig döden som gamling och att hantera övergången mellan livet och döden. Viktiga ämnen i boken är både vänlighet och våldsamhet.
Författaren till DÖDEN DÖDEN DÖDEN är 74-årige Lars Edqvist. Han känner att han själv närmar sig döden. Hans inställning till döden påminner om Woody Allens: Jag är inte rädd för att dö, men vill inte vara där när det händer.
Boken utspelar sig huvudsakligen i Växjö, men även exempelvis i Hudiksvall, Linköping, Berlin och Cancun.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2022-01-21
  • Mått153 x 216 x 24 mm
  • Vikt570 g
  • FormatInbunden
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor314
  • Upplaga1
  • FörlagBoD
  • SABHc
  • ISBN9789180079303

Tillhör följande kategorier