bokomslag Att göra platsen till sin
Historia

Att göra platsen till sin

Inbunden

109:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Uppskattad leveranstid 5-10 arbetsdagar

Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-

  • 173 sidor
  • 2021
På ett eller annat sätt har människor i alla tider lämnat spår efter sig. Det kan vara i form av vardagliga ting men även i handlingar som inneburit stora förändringar. Dessa spår försöker forskare tyda och tolka.

I årets Gotländskt Arkiv undersöker ett flertal skribenter olika ämnen utifrån varierande infallsvinklar. Bokens titel Att göra platsen till sin fångar upp de spår som vi alla lämnar efter oss - i stort och smått.

Här bjuds på läsning om Bulverket i Tingstäde träsk, finkeramik från romersk järnålder, rykten om kannibalism på Stora Karlsö,
tidigmedeltida dopfuntar, Baltikums kristnande, hur Östersjö-området europiserades och sist men inte minst en reflekterande text om att möta och väcka intresse bland skolelever under guidningar i Visby.
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789189121126
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 173
  • Utgivningsdatum: 2021-05-14
  • Förlag: Gotlands Museum