Hoppa till sidans huvudinnehåll

Se Sverige (STF) : Vägvisare till 650 smultronställen från Ales stenar till Överkalix

Inbunden, Svenska, 2002

Av Lars Magnusson

329 kr

Slutsåld

Den perfekta vägvisaren till ca 650 av de finaste natur- och kulturpärlorna i vårt land: storslagna nationalparker, vackra slåtterängar, dånande vattenfall, spännande grottor, gruvor och brukssamhällen, kyrkor, herrgårdar och bondbyar, fågelsjöar och fiskeplatser.

Få andra länder i Europa har en så mångskiftande natur som det 157 mil långa Sverige. Varje landsända har sin särart och sina smultronställen. Lars Magnusson har sökt upp och beskriver ca 650 vackra, märkvärdiga, kulturhistoriskt intressanta och spännande platser runt om i landet, och hjälper dig att hitta just dina favoritställen i det svenska landskapet.

Sevärdheterna är ordnade landskapsvis och i bokstavsordning, vilket gör det lätt att hitta dem. Varje sevärdhet presenteras med relativt fyllig och personlig skriven text och en noggrann vägbeskrivning. Till varje landskap finns en litteraturlista. Boken är illustrerad med ca 300 fina färgfoton och tydliga översiktskartor över varje landskap, där alla bokens sevärdheter är utmärkta. I slutet av boken finns adresser och telefonnummer till alla landets turistbyråer.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2002-04-16
  • Mått170 x 240 x 22 mm
  • Vikt1 016 g
  • FormatInbunden
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor288
  • Upplaga1
  • FörlagNorstedts
  • SABNc.08
  • ISBN9789151834771

Tillhör följande kategorier