Hoppa till sidans huvudinnehåll

Rätt prospektering är guld värd: Noggrant grundarbete i säljarbetet lönar sig

Häftad, Svenska, 2016

AvChrister Wallgren

269 kr

Beställningsvara. Skickas inom 7-10 vardagar. Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249 kr.


Boken "Rätt prospektering är guld värd" är unik i sitt slag. Försäljning och marknadsföring innebär att leta kunder och projekt. Något som måste utföras systematiskt och noggrant. Det liknar faktiskt guldvaskning där guldkornen måste hittas i en stormängd sand och grus.

Det innebär noggrant grundarbete om man skall hitta kunder och projekt som säljarbetet lönar sig.

Målet är ju att finna projekt och förfrågningar hos sina kunder. När det gäller B2B och OEM är projekten få per kund och tiden mellan dem kan vara lång och antalet kunder kan vara stort. Viktigt är då att arbeta systematiskt och boken lär därför ut hur prospektlistor och organisationsanalyser kan vara lämpliga verktyg för att samla in information och öka interaktionen med kunden.

Boken innehåller verktyg för prospekteringsarbetet i form av praktiska analysverktyg som listor och mallar som även kan hämtas på författarens hemsida. Adressen dit hittar du p boken.

I boken finns bilagor som kan laddas ned (PDF resp. xlsx) gratis på www.wmc-wallgen.se. Tryck på knappen "nedladdningsbara filer" så hittar du dem.

Boken är en fördjupning av prospekteringskapitlet i huvudboken "Att sälja i praktiken" ISBN 9789175690209.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2016-02-12
  • Mått149 x 209 x 5 mm
  • Vikt113 g
  • FormatHäftad
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor68
  • Upplaga1
  • FörlagBod - Books on Demand
  • ISBN9789176990391

Tillhör följande kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet
Del 4

Sot

Sara Strömberg

Storpocket

139 kr179 kr

  • Nyhet
Del 4

Nattjägaren

Anders de la Motte

Storpocket

139 kr179 kr

Del 1

Klanen

Pascal Engman

Inbunden

299 kr