Ont i kroppen

Kartonnage, Svenska, 2000

Av Stefan Einhorn, Ralph Nisell

229 kr

Slutsåld

På ett rakt och konkret språk och med många exempel från den egna praktiken besvarar två erfarna läkare frågorna: Varför får man ont? Hur tar jag reda på orsaken? Vad kan jag göra åt smärtan? När ska jag söka läkare? Vilken behandling finns det? De beskriver vad som händer med både kropp och själ hos den som tvingas leva med smärta och de går igenom olika typer av smärta. Boken är illustrerad med ett femtiotal teckningar.

Docent Ralph Nisell är specialist i yrkesmedicin och reumatologi och verksam inom smärtgruppen på Karolinska sjukhuset. Han har tidigare skrivit en bok om smärta och inflammation.

Professor Stefan Einhorn är biträdande överläkare i onkologi och institutionschef vid Karolinska institutet. Han har skrivit böcker inom områdena populärmedicin och religionsfilosofi.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2000-03-15
  • Mått163 x 235 x 22 mm
  • Vikt534 g
  • FormatKartonnage
  • SpråkSvenska
  • Antal sidor232
  • FörlagBokförlaget Forum
  • SABVfd, Ven
  • ISBN9789137115078

Du kanske också är intresserad av

Lucia är död
  • Nyhet
Del 3
Alchemised
  • Nyhet