Huvudpersonen – pojken – lever i två världar: dels en där våld, förräderi och död tillhör dagshändelserna, dels en där den övernaturliga dimensionen och den klassiska irländska mytologin hjälper honom att komma underfund med hans plats i livet och skapar möjlighet att nå försoning med familjens mörka hemligheter. Allt skildras med ett utsökt utmejslat språk och en kraftfull koncentration i uttrycket.
Läsa i mörkret har en existentiell skoningslöshet som inte står den grekiska tragedin efter. Pojkens förhållande till de hemligheter han under barndomen och den första ungdomen uppdagar – och söker komma tillrätta med – ger romanen stark allmängiltighet. Skildringen av en nordirländsk uppväxt vidgas till att bli en bild av våra västerländska historiska villkor.
Översättning Leif Janzon
Seamus Deane är född 1940 i Derry, Nordirland. Han har tidigare skrivit poesi och litteraturkritik, och är huvudredaktör för Field Day Anthology of Irish Writing. Han är professor vid Notre Dame-universitetet i närheten av Chicago.
Produktinformation
- Utgivningsdatum1997-10-10
- Vikt362 g
- FormatInbunden
- SpråkSvenska
- Antal sidor222
- FörlagNatur & Kultur Allmänlitteratur
- SABHcee.01, He.01=c, Hce
- ISBN9789127067356