Uppskattad leveranstid 2-5 arbetsdagar
Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-
Andra format:
- Pocket/Paperback 105:-
Ny feelgood-deckare från författarna bakom Mord i Falsterbo.
Arne och Barbrohar blivit med kolonistuga, och Ester och hennes kakadua Roland tillbringar motvilligt sensommaren i det spartanska huset. Arne går i taket av svartsjuka när det visar sig att en av kolonigrannarna, Hjalmar von Ridderhusen, en distingerad herre med dyra vanor, var Barbros första kärlek. När sedan Hjalmar hittas död pekas Arne genast ut som huvudmisstänkt.
När ytterligare en av koloniägarna går döden till mötes dras även Roland in i utredningen då kriminalkommissarie Bertilsson misstänker att kakaduan blivit vittne till mord. Men hur får man ett fjäderfä, som bara kan ordetkaka, att börja prata?
För att fria Arne från polisens misstankar drar Ester igång sin egen mordutredning. Med ett påklistrat leende och hembakta vaniljdrömmar snokar hon runt bland stugorna och får koloniägarna att lätta sina hjärtan och bekänna sina synder.
Herre på Täppanär den fristående fortsättningen påEster Karlsson med K(2017),Ett lik i garderoben(2018) ochGrannar i död och lust(2020) - härliga pusseldeckare med starka karaktärsskildringar och en stor dos humor.
CHRISTINA OLSÉNIär entreprenör och civilekonom med många år i internationella koncerner.
MICKE HANSEN har under många år arbetat som artist, låtskrivare och manusförfattare till tv.
"Om läsaren här får associationer till Agatha Christies miss Marple eller Maria Lang och hennes alter ego Almi Graan, så är det helt i sin ordning." DAST Magazine omEster Karlsson med K
"Det råder stor brist på böcker i denna genre där man förenar mysdeckare à la Agatha Christie med humor." Smålandsposten
"Gott om humor och lättsamt hanterade mord i en välskriven historia." Borås tidning
- Format: MP3 format
- ISBN: 9789178356058
- Språk: Svenska
- Utgivningsdatum: 2021-09-20
- Förlag: Bokfabriken