bokomslag En råvara : Smör
Mat & dryck

En råvara : Smör

Charlotte Birnbaum

Häftad

99:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Uppskattad leveranstid 2-5 arbetsdagar

Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-

  • 24 sidor
  • 2025

En råvara,Smör av Charlotte Birnbaum

Akt Förlag satsar på ny matserie,En råvara, med kockar och matkunniga.

MedEn råvara Smörav Charlotte Birnbaum vill Akt Förlag komplettera de fina omfångsrikakokböckerna med det mindre formatet. Mathäften som du lätt kan plocka fram i vardagen, packa med till landet eller ge i stället för den traditionella vinflaskan när du ska bort på middag - helt enkelt den perfekta presenten.

Varje mathäfte innehåller en personlig text och 10 recept av vald råvara, och är försedd medklamrar som också gör dem lätta att samla i en pärm till den egna receptsamlingen.

I första utgivningen av serien,En råvara, ingår:Ingefära,Kapris,Lamm,LökochSmör.

Charlotte Birnbaum(f. 1960),är författare till böcker om mat och konst, senastePå Bordet. Om det goda och det sköna(2023). Hon är redaktör för serienOn the Table, som fokuserar på kulinariska teman ur historien, och ledamot i Gastronomiska akademien.

"Nya tidens kokböcker"

JanEkholm, SvD Mat&dryck

  • Författare: Charlotte Birnbaum
  • Format: Häftad
  • ISBN: 9789198974720
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 24
  • Utgivningsdatum: 2025-04-07
  • Förlag: Akt Förlag AB