Ny
bokomslag Hundra blommor : från fånge i krigets Syrien till frihetskämpe
Memoarer & biografier

Hundra blommor : från fånge i krigets Syrien till frihetskämpe

Omar Alshogre

Inbunden

339:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Uppskattad leveranstid 1-3 arbetsdagar

Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-

  • 221 sidor
  • 2025

Omar Alshogre fängslades som oskyldig tonåring i diktaturen Syrien. Under tre år torteras han illa i fängelset och får veta att alla han älskar är döda: familj, grannar, vänner. På något sätt behåller han livsgnistan och lyckas också bidra till att fler fångar kan överleva deras helvetiska tillvaro. Till slut smugglades han ut till friheten.

Tillsammans med sin lillebror lyckas han fly landet och anländer så småningom till Sverige. Omars klokskap och förmåga att alltid försöka se det ljusa i tillvaron ger en kontrast mot det fruktansvärda han har varit med om. Hundra blommor är en drabbande inifrånskildring av grymheterna från diktaturens Syrien, skildrade med gnistor av hopp och lycka.

"Hundra blommor är en märkvärdig och fängslande berättelse om mänsklig uthållighet, medkänsla och värdighet mot alla odds. Den är dessutom välskriven och har litterära kvaliteter som en roman."

Elisabeth Sköns, BTJ-häftet nr 18, 2025

  • Författare: Omar Alshogre
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789137163017
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 221
  • Utgivningsdatum: 2025-08-22
  • Förlag: Bokförlaget Forum