Hoppa till sidans huvudinnehåll

Del 1

Främlingen: Sheriffen i Sankt Annas skärgård

  • Nyhet
Inbunden, Svenska, 2026

AvAnna Granlund

279 kr

Kommande


Välkommen till Sankt Anna skärgård – där havet gömmer på hemligheter   Efter att ha slagit en kollega på käften tvingas John Ström avsluta en framgångsrik poliskarriär i Stockholm för att flytta hem till Sankt Anna skärgård i Östergötland. Där blir han lokalpolis med improviserat kontor i en övergiven sjöbod.   

I skärgården bor Johns vuxna dotter Jane, som han övergav när hennes mamma försvann till havs femton år tidigare. Men Johns planer på en återförening försvåras när en främmande kvinna hittas mördad under midsommarhelgen. När han får ansvar för utredningen tvingar dolda hemligheter i skärgårdsparadiset honom att ta lagen i egna händer. Men John är inte den sortens polis som låter regler begränsa vad han får göra och inte göra.  

Främlingen är första delen i Anna Granlunds serie Sheriffen i Sankt Anna skärgård om polisen John Ström, som skipar sin egen rättvisa. Anna Granlund står bakom flera framgångsrika spänningsserier och kallar sig gärna blåljusförfattare. Med kajaken som följeslagare har hon utvecklat en stark kärlek till samma hav som binder samman öarna i Sankt Anna skärgård.

Produktinformation

Tillhör följande kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Del 4

Min eld

Anna Granlund

Inbunden

289 kr

Del 2

Läge rött

Anna Granlund, Jenny Helldahl

Inbunden

289 kr

Del 14

Stormvarning

Anna Granlund, Alex Storm

Kartonnage

289 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Del 4

Min eld

Anna Granlund

Inbunden

289 kr

Del 14

Stormvarning

Anna Granlund, Alex Storm

Kartonnage

289 kr