Hoppa till sidans huvudinnehåll

Del 2 i serien Amerikafararna

Det nya landet

Häftad, Svenska, 2026

AvAnna Eidem

309 kr

Kommande


Efter en lång och plågsam resa över Atlanten når Maria och hennes familj äntligen Amerika. Men det nya landet visar sig snabbt vara något helt annat än det de drömt om. Istället för frihet väntar ett liv präglat av hårt arbete, fattigdom och nya maktstrukturer där de återigen står längst ner.

När familjen försöker slå rot i en främmande värld sätts deras sammanhållning på prov. Gamla sår rivs upp och relationer förändras i takt med att de tvingas fatta allt svårare beslut. Samtidigt växer Marias inre konflikt: hur mycket av sig själv är hon beredd att offra för att skapa ett bättre liv, och till vilket pris?

Det nya landet är en stark och gripande fortsättning i sviten Amerikafararna. Det är en berättelse om överlevnad, kärlek och drömmar i en ny värld där hoppet är det enda som inte får gå förlorat.

Produktinformation

  • Utgivningsdatum2026-09-22
  • FormatHäftad
  • SpråkSvenska
  • SerieAmerikafararna
  • Upplaga1
  • FörlagNorstedts Spektra
  • MedarbetareEmma Graves
  • ISBN9789181322026
  • MiljömärkningFSC
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Del 1

Gryning

Anna Eidem

Häftad

299 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Del 1

Gryning

Anna Eidem

Häftad

299 kr

  • Nyhet
Del 4

Dottern

Kamilla Oresvärd

Häftad

379 kr