Familjen Turdievas kokbok är här
– Bäst i köket-vinnarna om matresan
Från köket hemma i Boden till strålkastarljuset på bästa sändningstid. Familjen Turdieva har gjort en otrolig matresa i succéprogrammet ”Bäst i köket” där de fick juryn att häpna med sina uiguriska maträtter. Här berättar Maria Turdieva om nya kokboken, familjens matresa och om hur du skapar härlig familjetid i köket.
Familjen Turdieva kammade hem seger i Bäst i köket och är nu aktuella med en kokbok.
Upptäck Familjen Turdievas kokbok här >>
I Bäst i köket tävlade åtta matkunniga familjer men i slutändan stod endast en familj kvar. Familjen Turdieva var helt enkelt bäst i köket enligt jurymedlemmarna Tareq Taylor, My Feldt och Niklas Ekstedt. Mamma Maria tävlade tillsammans med dottern Nazuk, 28 år, och sonen David, 18 år. Men hur hamnade de egentligen framför kameran?
- Nazuk såg Tareqs instagraminlägg där han skrev att de söker familjemedlemmar till ett matlagningsprogram, men hon vågade inte göra den resan på egen hand. När hon fick höra om Bäst i kökets upplägg sökte hon direkt då det innebar att hon skulle ha familjen med sig som stöd, berättar Maria Turdieva.
I programmet bjöd familjen på många spännande rätter som fick juryn att häpna. Inspirationen kommer från Marias rötter i Kazakstan, från den uiguriska matkulturen hon växt upp med.
- Uigurisk mat är för hela vår familj riktig comfort food, värmande mat som tar oss tillbaka till barndomen. Riktigt smakrik mat, man kan inte hitta något liknande i Sverige, säger Maria.
I köket väcktes många känslor hos familjen Turdieva.
Efter en känslosam men spännande tävling stod Maria, Nazuk och David till slut kvar som vinnare – och första priset var att få ge ut familjen Turdievas egen kokbok, som nu äntligen är här.
- Vår bok skiljer sig från de flesta andra kokböcker, då man utöver recepten, får lära känna oss lite bättre. En annan sak som skiljer sig är väl att vi har många uiguriska recept, en matkultur som många i Sverige ännu inte har upptäckt, berättar Maria.
Att samarbeta i köket var Maria och Nazuk vana vid sedan innan, eftersom de gillar att laga mat ihop, men att vara med i Bäst i köket var en helt ny upplevelse som gav flera nya lärdomar:
- Man ska vara öppen med sina känslor. Jag tror jag talar för oss alla när jag säger att man ibland kan leka lite tuff. Under programmet var vi helt öppna med hur vi kände, vi vågade vara känsliga och det resulterade bara i kärlek.
Några av våra bästa minnen finns i köket
Kokboken Familjen Turdieva: Våra bästa recept är fylld med inspiration för dig som vill laga godare mat och njuta av mer kvalitetstid med familjen i köket.
- Det bästa med att laga mat med familjen är att man får umgås. Vi skrattar tillsammans och några av våra bästa minnen finns i köket, avslutar Maria Turdieva.
Familjen Turdievas 3 bästa tips för familjetid i köket
- Utmana er med ett svårt recept eller varför inte en trerätters, där alla får vara med och hjälpa till.
- Skratta tillsammans, ha kul. Matlagning ska inte medföra stress eller press. Det ska vara roligt. Blir det dåligt är det inte hela världen.
- Om du har småbarn, låt även de vara med och prova laga mat. Tar kanske lite längre tid, men blir en mysig stund tillsammans.