Förhandsläs Linda Edgarsson
– "Där vassen viker" med Linda Edgarsson
Som medlem i Akademibokhandelns Vänner finns chansen att förhandsläsa och betygsätta ännu ej utgivna titlar. Nu kan du anmäla intresse till att förhandsläsa Linda Edgarssons "Där vassen viker". Den 3 april utser vi 5 personer som får förhandsläsa boken* (OBS! Boken är ännu inte färdigtryckt och kommer därför skickas som en korrigerad utskrift). Boken kommer skickas till dig den 4 april och vi kommer be dig att skicka in din recension senast den 22 april.
Om boken
Gripande debutroman om kärlek och sorg i 1800-talets Småland
Torpardottern Hilda är en inbunden person, tärd av minnen från barndomen. När hennes faster Anna ber om hjälp på gården Sjölund är det första gången Hilda sätter sin fot där sedan den olycksaliga vinterdagen då hennes far och bror drunknade i sjön. På Sjölund finns också Annas våldsamme make August, som tittar alltför djupt i flaskan, och deras fosterson Erik. Han, som bara var en pojke sist Hilda såg honom och som hon lovat sig själv att aldrig förlåta för det som hände, är nu en ung man.
Nere vid sjön skiftar vassen från gult till grönt och i gryningen hörs koltrastens sång. Någonting börjar gro mellan Hilda och Erik och det växer sig snabbt starkare.
Där vassen viker är ett fängslande stycke kvinnohistoria om arbete, kärlek och sorg. På ett lika lättillgängligt som vackert språk skildrar Linda Edgarsson det småländska torparlivet under sent 1800-tal, den omvälvande kärlekens makt och tragikens förlamande kraft.
Så här går det till
- Boken skickas till dig den 4 april.
- Du läser boken och återkommer med ett omdöme senast den 22 april.
- Alla förhandsläsares omdömen publiceras på akademibokhandeln.se
Ett omdöme består av följande:
- Ett betyg på en skala 1-5 där 5 är bäst.
- Dina tankar och synpunkter i en kort recension (max 1000 tecken, motsvarar ca en halv A4)