Ny
bokomslag Vad är liv? : biologin i fem enkla steg
Vetenskap & teknik

Vad är liv? : biologin i fem enkla steg

Paul Nurse

Inbunden

269:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Uppskattad leveranstid 1-3 arbetsdagar

Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 149:-

  • 183 sidor
  • 2022

En forskare med mer tyngd än Paul Nurse får man leta efter. Han är också en magnifik berättare. / / Jag lärde mig enormt mycket, och jag njöt i varje ögonblick under resans gång. Philip Pullman, författare

En så gott som perfekt guide till det komplexa under som är livet. Bill Bryson, författare

Hans bok är inte bara kunnig på grund av hans långa erfarenhet, den är också klok, visionär och personlig. Jag läste den i ett svep och kände mig upprymd efteråt, som om jag hade sprungit kilometervis från författarens egen trädgård till cellens innersta, bakåt i tiden till våra avlägsna släktingar och vidare in i en hängiven, passionerad forskares laboratorium. Dava Sobel, författare

Nobelpristagaren Paul Nurse tar sig an den största frågan av alla och hans sätt att besvara den är mer underhållande än någonting du läst i genren. En garanterad läsupplevelse för fans av Carlo Rovelli, Stephen Hawking och Max Tegmark. Lättfattligt och oupphörligt fascinerande berättar han om livet utifrån fem centrala begrepp: Cellen, Genen, Evolutionen, Livet som kemi och Livet som information. Denna odyssé genom livets grundläggande steg leder fram till en omvälvande tanke om hur alla levande ting hänger samman och hur vi kan förändra världen med den vetenskap som Paul Nurse förmedlar.

  • Författare: Paul Nurse
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789179650506
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 183
  • Utgivningsdatum: 2022-01-13
  • Översättare: Helena Sjöstrand Svenn
  • Förlag: Volante