Romanen om mönsterbutlern Stevens som ger sig iväg i sin husbondes bil på sitt livs första semester har blivit en modern klassiker. Författaren låter med ojämförlig mästerlighet den korrekte butlern ta läsaren med på en resa genom den engelska landsbygden 1956. Och genom sina egna minnen. Återstoden av dagen är en sorglig och humoristisk betraktelse över den vanliga människans demokratiska ansvar och en skarpsinnig och ironisk berättelse om missriktad idealism.
Prydlig och polerad på ytan, men under tweeden och värdigheten finns ett bråddjup. En fantastisk, finstämd läsupplevelse som tar läsaren med på en roadtrip genom engelska landsbygden, in till människans innersta.
Nån minns kanske filmen med Emma Thompson och Anthony Hopkins. Det är lätt att sympatisera med den korrekte och lite fyrkantige Mr. Stevens. De bästa åren av sitt liv har han ägnat åt ett ideal som tillhör det förflutna. Kärleken blev det heller inte mycket av. Så vad gör man med den tid som är kvar? Hur vet man att det val man gör är det rätta?